30 вересня в Україні відзначається День усиновлення, який співпадає з великим православним святом Віри, Надії, Любові і матері їхньої Софії.
Усиновлення – це особливе батьківство, благородний і непростий шлях до щасливої родини.
У такий непростий для нашої країни час, ми всі певною мірою потребуємо допомоги та підтримки: як дорослі, так і діти. Але особливо це стосується тих діток, які внаслідок різних обставин втратили своїх батьків та мріють про теплі сімейні стосунки. Багато українців мають бажання усиновити дитину, але в умовах воєнного стану з’являється питання: чи діє наразі процедура усиновлення? Дійсно, з початком повномасштабного вторгнення дана процедура була призупинена через те, що державні органи не мали змоги функціонувати належним чином, а це унеможливлювало як підготовку потрібних документів, так і саму процедуру. Але наразі усиновлення в Україні відновлено.
Відповідно до Сімейного Кодексу України, усиновлення – це прийняття усиновлювачем у свою сім’ю дитини на правах дочки чи сина, яке здійснюється на підставі рішення суду. Це єдина форма сімейного виховання, за якої дитина повністю втрачає зв’язки зі своєю біологічною сім’єю. Тому заклики до «негайного усиновлення» – це або кричуще невігластво, або свідоме шахрайство. І в обох випадках ведуть до порушення прав дітей, а в окремих випадках – до додаткової травматизації дитини, торгівлі дітьми. Звертаємо увагу, що за незаконну посередницьку діяльність або інші незаконні дії щодо усиновлення дитини, передачі її під опіку (піклування) чи на виховання в сім’ю громадян передбачена кримінальна відповідальність.
Якщо ви хочете усиновити дитину, просимо звернути увагу на ключові аспекти законодавства, яких потрібно неухильно дотримуватися:
- Яку дитину можна усиновити? Усиновити можна дитину-сироту, дитину, позбавлену батьківського піклування, дитину, нотаріальну згоду на усиновлення якої надали її батьки, і яка в обов’язковому порядку перебуває на обліку з усиновлення. Цей облік ведуть служби у справах дітей та Національна соціальна сервісна служба. Діти, які сиротіють у зв’язку з воєнними діями, ще не перебувають на обліку з усиновлення. Отже, розпочати процедуру їх усиновлення наразі неможливо. Якщо дитина має братів і сестер, їх заборонено роз’єднувати – діти повинні бути усиновлені разом в одну сім’ю.
- Хто може усиновити дитину? Переважне право на усиновлення дитини мають її родичі.
Особи, які хочуть усиновити дитину, повинні в обов’язковому порядку звернутися до служби у справах дітей за місцем свого проживання. Вони мають зібрати необхідні документи та пройти навчання, довести, що відповідають вимогам для усиновлення і стати на облік кандидатів в усиновлювачі (його також ведуть служби у справах дітей). Тільки після цього можна розпочинати процедуру з усиновлення.
- Хто забезпечує усиновлення дітей? Служба у справах дітей надає офіційну інформацію про дитину, яка може бути усиновлена, та відіграє ключову роль у забезпеченні усиновлення дітей. Якщо інформацію про дітей, які можуть бути усиновлені, поширюють інші особи, це є порушенням законодавства. Рішення про усиновлення дитини приймає суд за місцем проживання дитини. Для усиновлення потрібна згода самої дитини, якщо за віком та рівнем розвитку вона може її висловити.
Всі відповіді на питання щодо усиновлення, створення прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу можна отримати в службі у справах дітей Кропивницької районної військової адміністрації за адресою: вул. Дарвіна, 25 м. Кропивницький та за телефоном (0522) 56 – 12 – 95